Egyházaskesző története

Veszprém- Vas- Győr megyehatárok közelében, a Rába és a Marcal között fekszik a 620 főt számláló község.

Neve az ótörök eredetű Keszi törzsnévből származik, s mivel egyházas, temp­lomos hely volt, ezért kapta az egyházas előnevet. Első okleveles említése 1361-ből származik, Várkeszővel együtt. A győri püspökség tulajdona volt, a keszői várhoz tartozott.

A földművelésen kívül kosárfonással, kenderfonással és szövéssel is foglalkoztak. Római katolikus temploma késő barokk stílusban épült 1782-ben. Műemléke még a templom mögötti parkban lévő Szentháromság-szobor, melyet 1896-ban ezredévi emlékül a teljes Szentháromság tiszteletére állítottak.

A településen több népi műem­lékház volt, alig maradt meg néhány belőle. Ilyen pl. a Kossuth u. 91. sz. alatti, mely fésűs beépítésű ház, homlokzata oromzatos, 1892-es évszámjelzéssel.